:: Diyabet
Diyabet Nedir?  

›› haberin devamı...

:: Beslenme (Obezite Nedir)
Obezite günümüzde gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerin en önemli sağlık sorunları arasında yer almaktadır. Obezite genel olarak bedenin yağ kütlesinin yağsız kütleye oranının aşırı artması sonucu boy uzunluğuna göre vücut ağırlığının arzu edilen düzeyin üstüne çıkmasıdır.   

›› haberin devamı...

:: Troid
Tiroid bezi, boyun ön bölgesinde, gırtlağın altında, nefes borusunun hemen önünde yer alan, kelebeğe benzeyen, iki lobu ve bir de birleştirici köprüsü olan bir iç salgı ( endokrin ) bezidir. Tiroid bezi günlük iyot alımına ve yaş ile vücut ağırlığına göre değişmekle birlikte yaklaşık 10 - 20 gr ağırlığındadır.   

›› haberin devamı...

:: Hepatit-B
Bulaşıcı sarılık çeşitli virüslerle bulaşan, başlıca A, B, C, D ve E tipleri olan ve karaciğeri tutan bir hastalıktır. Bu virüslerin en riskli olanları ve taşıyıcı olma olasılığı en yüksek olanları B, C ve D tipleridir. C tipinin esas bulaşma yolu kan nâkli ile olup bulaşma açısından en riskli olanı B tipi' dir.   

›› haberin devamı...

:: Astım ve Allerji
Polen ya da halk arasındaki ismiyle çiçek tozları, tohumlu bitkilerde erkek organların başçık kısımlarında bulunan erkek döl hücreleridir. Bitkinin genetik bilgisini içeren polenler, yuvarlak veya elips şeklindedirler. Bitkilerin üremeleri için polenlerin aynı türden diğer bitkilere taşınmaları gerekir. Bu taşınma böceklerle veya rüzgarla olur.   

›› haberin devamı...

:: Demir Eksikliğini Önemseyin.
Kansızlık, kandaki alyuvar veya alyuvarlara renk kazandıran hemoglobin sayısındaki azalmadır. En çok da demir eksikliği sonucu ortaya çıkar. Ülkemizde en fazla genç kadınlarda ve çocuklarda görülmektedir. Diğer hastalıklarla karıştırılmasından dolayı genellikle göz ardı edilir.   

›› haberin devamı...